My Team
Dagens kampe Dagens resultater Get 2 Football

F.f.I.-legenderne gået i luften på de sociale medier


29. juli 2016

Af: Martin "Oli?" Pedersen

Tre herrer hvis hjerte banker for F.f.I. har valgt at hjælpe med at genskabe seniorfodbolden i klubben. På nuværende tidspunkt har 26 spillere givet tilsagn i bestræbelserne på at give en hjælpende hånd for De Røde Bavianer.

Thomas Lodberg Hansen, Thomas Nødbak Petersen og Daniel Andersen søsatte i foråret projektet "F.f.I. - Legends from the past" med undertitlen "F.f.I. - Fodbold Fight og genopståelse. Lad os tage støvlerne på og kæmpe for F.f.I.". Bevæggrunden for deres engangement beskriver d'herrer på deres, i øvrigt åbne Facebook-side, der netop bærer navnet
"F.f.I. - Legends from the past":

-
Der har på det seneste været skrevet en del over diverse sociale medier, samt i medierne, vedrørende den "nedtur" (ordet bliver brugt af medierne) som Frederikshavn f.I.'s seniorafdeling har været igennem på det sidste, skriver Lodberg, Petersen og Andersen på Facebook-siden.

Det er netop denne debat der har været grundlaget for denne idé. At gøre noget ved situationen frem for at sidde med hænderne i skødet, og ikke mindst hjælpe den klub de brænder for. Indtil videre har projektet været en stor succes: 26 spillere er man oppe på nu til klubbens nye hold i Serie 5 siden starten i maj. At denne Facebook-side netop er offentlig tilgængelig, er for at sprede budskabet og gerne udvide antallet af spillere. Initiativtagerne fortæller yderligere:

- Projektets målsætning er at skaffe medlemmer der kan indgå på klubbens andethold i Serie 4, samt dette tredjehold i Serie 5, som altså går under navnet, "Legends from the past", grundet tilstrømningen af de mange tidligere F.f.I.'ere. Der skal være plads til alle, ligegyldigt hvilket niveau, alder og ambitioner man har, understreger "projektlederne".

Foruden de nye medlemmer handler det om at genskabe F.f.I.-kulturen, og derfor er en af tankerne, som nævnt, også at der skal være plads til alle uanset fodboldmæssige kvaliteter. Uden at kunne afsløre for meget, så må man sandelig sige at det er lykkedes at samle en alsidig flok af fodboldspillere.

Legenderne fra fortiden pudser sommerformen af første gang torsdag den 4. august klokken 18:30 på Fodboldvej. Skulle man have lyst til en prøvetræning, møder man op på anlægget omklædt. Har man "ambitioner" om at være en del af holdet, kan man kontakte Thomas Lodberg, Thomas Nødbak Petersen eller Daniel Andersen på en privatbesked på Facebook. Der vil selvfølgelig være plads til en pilsner i omklædningsrummet og en masse snak, anekdoter og vandrehistorier.

Del og "Synes godt om" F.f.I.-legendernes Facebook-side. Det er blevet gjort en del gange, men budskabet skal selvfølgelig spredes. For mere information om projektet, følg gutternes færd på Facebook. Der vil være sjove og skæve vinkler på spillerne, nyheder, gimmicks, livescore og et utal af skægge historier, alle oplevet i den rød/sorte trøje. Læs mere om projektet her

De angivne udtalelser fra dette skriv stammer direkte fra Thomas Lodberg, Thomas Nødbak Petersen og Daniel Andersens version på Facebook.

FfI Fodbold - Fodboldvej 7 - DK-9900 Frederikshavn - Denmark - Phone: +45 9842 9127 - Mail: ffi@ffifodbold.dk