My Team
Dagens kampe Dagens resultater Get 2 Football

Positiv udvikling i FFI Fodbold med flere puljevindere og oprykninger

 

Positiv udvikling i FFI Fodbold med flere puljevindere og oprykninger

Senior:

Tidligt i oktober måned sikrede Damerne sig en suveræn oprykning til Serie 1. Trænerteamet Allan Gøgsig og Anders Clausen glæder sig til de nye udfordringer der venter i serie 1 og ikke mindst at se holdets  udvikling og evner.

Herre serie 5 holdet ”legends of the past” har sikret sig oprykning til serie 4. Flot gået af drengene, nu kræver det nok mere træning i 2017 for at spille serie 4


Ungdom:

U14 piger C  årgang 2003 blev ligeledes suveræne vinder af deres pulje og skal i foråret spille i U14 pigerække 1, Tillykke til holdet og træner Julie Risom.

U13 drenge 1 årgang 2004  skulle lige i gang med sæsonen, og har siden nederlag i de 2 første kampe, vundet resten af kampene i efteråret  og kunne fortjent hyldes som puljevinder i lørdags. Tillykke til holdet og trænerteamet Michael Jørgensen, Henrik Christensen og Hans Bolvig. Nu venter der oprykning til U14 drenge M rækken i foråret

U15 drenge M årgang 2002 blev også fortjent puljevinder efter mange tætte kampe og skal nu spille i U15 Vest 2 rækken. Tillykke til holdet og trænerteamet Morten Bollerup, Shawn Mclaughlin og Christian Kærsgaard

U16 drenge M og 16-2 årgang 2001 blev begge suveræne puljevindere. U16 drenge M skal også op og spille i U16 Vest 2 rækken, og U16-2 skal op og spille i U16 1 rækken til foråret. Stort tillykke til holdet og trænerteamet Thomas Petersen og Frederik Klarskov

 

 

 

Det er altid en glæde at få en belønning og ikke mindst se resultatet af et  målrettet og stort arbejde der udføres i afdelingerne.  FFI Fodbold har i dag en stor ungdomsafdeling, hvor der er næsten er 2 hold i hver årgang. Det har en positiv effekt at se så mange fodboldglade børn i klubben og ikke mindst vores klubaftener med fællesspisning og muligheden for specifik træning , er tiltag der er med til at skabe det stærke sammenhold der er i klubben.

Vi glæder os naturligvis på holdenes vegne og er glade for de succes oplevelser der opnås, og vi ønsker alle klubbens hold held og lykke fremover, og ser frem til flere gode fodboldoplevelser fremover udtaler klubbens formand Christian Kærsgaard

 

FfI Fodbold - Fodboldvej 7 - DK-9900 Frederikshavn - Denmark - Phone: +45 9842 9127 - Mail: ffi@ffifodbold.dk