My Team
Dagens kampe Dagens resultater Get 2 Football

Tak fordi jeg må være med

Frederikshavn, lørdag d. 15. april 2017

Tak fordi jeg må være med

Nu er det påske og ferien lægger ro på os alle – selvom påske og andre højtider ofte er travle tider for sportsforældre. Men det giver tid til et par tanker om FFI nu og i fremtiden

Jeg er glad for at kunne kalde mig formand for FFI-fodbold efter valget ved generalforsamlingen d. 13. marts. Jeg overtager en klub, som har mange stærke muskler. Muskler, som kommer af en stærk klubånd og et meget stort engagement fra medlemmer i alle aldre. Vi arbejder for klubben, vores børn og hinanden. Og vi har lige præcis den styrke, som vi sammen kan frembringe. Det fællesskab er jeg glad for at kunne være en del af. Tak.

Det er tydeligt, at FFI har rigtig godt fat i børn og unge i Frederikshavn. Der bliver spillet på livet løs på Fodboldvej. I 2017 sker der mange ting i hverdagen, som kan vriste børn og unge væk fra fodboldsporten. Nyt og spændende kan nogle gange stikke gammel og velkendt i unge menneskers hoveder. Jeg kan kun tolke det således, at FFI må have forstået, hvad der skal til for at få børn og unge til at spille fodbold. Og vi skal blive ved med at være gode til at engagere børn og unge – uanset hvad statistikker og fremtidsforskere mener om fremtiden.

Vi bliver drillet. 2. division i 2020. Den tidligere bestyrelse vågede et øje. Man skal sørme ikke tro, man er noget! Jeg skal ikke gøre mig klog på, hvor langt vi kan nå på hvor kort tid. Men jeg tolker klubbens vision således, at det blot er en erkendelse af, hvad fodbold i sidste ende går ud på: at vinde! Og det vil vi. Alt andet giver ikke mening at kæmpe for. Så lad bare andre klubber grine. Vi ved godt, det er sjovt for andre, når ”storebror” kan latterliggøres.

Vi vil lade støvlerne tale i de kommende sæsoner. Og så må vi se, hvem der ler sidst.

Vi skal have taget hul på snakken, som har stået på i alle klubber til alle tider. Hvordan skal balancen være imellem bredde og elite? Der findes utallige eksempler på klubber, som har satset på det ene eller det andet. Altid med det helt sikre resultat, at fokus alene på bredden kan hæmme eliteudviklingen. Og en hidsig oprustning i forhold til førsteholdet kan ramme den daglige fodboldtræning, hvor alle er med

Vi skal gå på to ben. Der skal være en mulighed for at stræbe efter at komme på et førstehold, som ligger godt placeret. Men der skal så sandelig også bruges rigeligt med ressourcer på den daglige træning, så alle får glade børn og unge hjem to-tre gange om ugen. Vi vil have alle med, men vi skal også gå efter sejren.

I den svære afvejning, som skal håndteres rigtigt, er det vigtigt, at alle er med på strategien. Ellers kommer vi ingen vegne. Vi er kun os selv til at løfte. Derfor holder Laila, Henrik og jeg møder med trænerne i FFI i løbet af maj måned for at afklare, hvor langt vi kan komme sammen. Det er vigtigt, at vores fremtidsplaner ikke kun er bestyrelsens fremtidsplaner, men hele klubbens.

Og vi kan lige så godt springe i det, som vi kan krybe i det: 2016 var en katastrofeår for Cup no.1. Stort underskud. Selvtilliden har fået et knæk. Men det har samtidig givet os alle en klar forståelse af, at vi hele tiden er nødt til at strenge os an, hvis vi vil nå vores mål. Vi skal ikke tro, at tingene kommer af sig selv. Tingene kommer i fællesskab. Cup no. 1 har over tid gavnet fællesskabet for børn og unge i Frederikshavn. Og derfor er det også helt naturligt, at vi finder det fællesskab frem og reder Cuppen, så den også i fremtiden kan gøre gavn.

Venlig hilsen
Anders

FfI Fodbold - Fodboldvej 7 - DK-9900 Frederikshavn - Denmark - Phone: +45 9842 9127 - Mail: ffi@ffifodbold.dk