FfI’s U17-drenge vinder DM-guld i futsal efter dramatisk finale
Efter en begivenhedsrig finaleuge kan FfI’s U17-drenge nu kalde sig Danmarksmestre i futsal. Titlen kom i hus i går i Glostrup, hvor holdet både skulle vinde returkampen og en efterfølgende afgørende forlængelse for at sikre guldet.
Vejen til mesterskabet blev mere udfordrende end forventet. Selvom FfI vandt den første finalekamp på hjemmebane med 9-2 den 21. marts, blev holdet efterfølgende taberdømt grundet en mindre teknikalitet og uklarhed i DBU’s regelsæt. Det betød, at drengene stod i en svær situation inden lørdagens returkamp på Sjælland.
Mental styrke i Glostrup
For at vinde det samlede Danmarksmesterskab krævede det nu to sejre i træk i går i Glostrup: Først en sejr i selve returkampen og derefter en sejr i en direkte forlænget kamp, der skulle fungere som den endelige afgørelse.
Drengene modstod presset mod et velspillende Glostrup-mandskab:
- Returkampen: Vundet 6-0 af FfI.
- Den afgørende forlængelse: Vundet 1-0 af FfI.
En succesfuld vintersæson
DM-titlen er kulminationen på en vinter, hvor holdet har vist et stabilt højt niveau, som har givet dem et Jysk Mesterskab i både indendørs fodbold og futsal, og de afslutter nu futsal-sæsonen som ubesejrede.
Efter den afgørende scoring i forlængelsen blev drengene fejret med pokal, medaljer og tale fra DBU, der anerkendte holdets sportslige niveau.
"Det er resultatet af en fokuseret indsats fra hele truppen. Drengene har spillet god fodbold gennem hele sæsonen, og det er fuldt fortjent, at de nu kan kalde sig Danmarksmestre," udtaler trænerteamet.
