• Dagens kampe
  • Dagens resultater
  • Stillinger / Resultater

Ring til os: 98 42 91 27 eller - Skriv til os: ffi@ffifodbold.dk

FfI Fodbold FfI Fodbold
  • Forsiden
  • Senior
    • Herrer
    • Kvinder
    • Parasport
    • Målmandstrænere
    • Seniorudvalg
  • Ungdom
    • Drenge
    • Piger
    • Parasport
    • Børneudviklingstræner
    • Målmandstrænere
    • Ungdomsudvalg
  • Klubben
    • Arrangementer
    • Bankoklubben
    • Bestyrelsen
    • Børneklub
    • DRINX Arena
    • F.f.I´s Venner
    • Forsikringer
    • Frivillige
    • Hjælper bank
    • Ind- & udmeldelse
      • Indmeldelse
      • Udmeldelse
    • Klub 60+
    • Målaktie
    • M.A.R.S. Arena
    • Persondatapolitik
    • Retningslinier
    • Ungdomsudvalg
    • Vedtægter
    • Værdigrundlag
    • Nyheder
  • FfI - MUSIK
    • Mads Toghøj
    • KåålFolk
    • JazzPiloterne
    • Max Lagers New Orleans Stompers
    • Boys of Bluehill
    • Second Line Jazz Band
  • Sponsorer
  • Historie
  • Cup No.1
  • Kontakt
  • Forsiden
  • Senior
    • Herrer
    • Kvinder
    • Parasport
    • Målmandstrænere
    • Seniorudvalg
  • Ungdom
    • Drenge
    • Piger
    • Parasport
    • Børneudviklingstræner
    • Målmandstrænere
    • Ungdomsudvalg
  • Klubben
    • Arrangementer
    • Bankoklubben
    • Bestyrelsen
    • Børneklub
    • DRINX Arena
    • F.f.I´s Venner
    • Forsikringer
    • Frivillige
    • Hjælper bank
    • Ind- & udmeldelse
      • Indmeldelse
      • Udmeldelse
    • Klub 60+
    • Målaktie
    • M.A.R.S. Arena
    • Persondatapolitik
    • Retningslinier
    • Ungdomsudvalg
    • Vedtægter
    • Værdigrundlag
    • Nyheder
  • FfI - MUSIK
    • Mads Toghøj
    • KåålFolk
    • JazzPiloterne
    • Max Lagers New Orleans Stompers
    • Boys of Bluehill
    • Second Line Jazz Band
  • Sponsorer
  • Historie
  • Cup No.1
  • Kontakt

JS-herrerne har noget at revanchere i sidste spillerunde!

  • okt 31,2019

Af: Martin "Olic" Pedersen // Fototekst: Opvisningsbanen på Empire Stadium forventes at være klar igen // Foto: ffifodbold.dk

To nederlag på stribe - hvoraf det sidste mod Aabybro var decideret skidt – får i og for sig ikke de store konsekvenser for JS-herrerne. Alligevel handler det om at slutte sæsonen af på en optur, når Aalborg Chang aflægger visit i sidste spillerunde.

Selvom den ´vildeste´ konsekvens for førsteholdsherrerne sandsynligvis bliver, at holdet ender på andenpladsen, så var lørdagens nederlag på udebane til Aabybro svært at fordøje. Ikke nederlaget i sig selv, for den slags sker, men det var som bekendt mere måden det skete på. Selvom skribenten i optakten til opgøret forsøgte at gøre meget ud af, at det ikke kun var hjemmeholdet, som havde meget på spil, men at også F.f.I.´erne havde rigeligt på spil. Det må imidlertid ikke sådan ud da kampen først kom i gang, og uden at forklejne keeper Thomas Kirks indsats - for han stod fremragende mellem stængerne, men når ens målmand i overbevisende stil bliver kåret til Man of the Match efter et 0-3-nederlag, så har det - mildt sagt - ikke været en fantastisk indsats.

Uagtet at nederlaget i Aabybro har slået et par skår i den ellers altovervejende positive stemning på og omkring holdet, så må vi trods alt godkende efteråret. I flere kampe har de rød/sorte formået at komme tilbage efter at være kommet bagud, og det vidner trods alt om en god moral -noget der altså langt hen ad vejen har kendetegnet holdet sæsonen igennem. Det er de takter vi skal tilbage til i sæsonafslutningen mod Aalborg Chang - selvom det selvfølgelig også kunne være rart at komme foran i kampen, og selvfølgelig holde føringen hjem.

Bavianer vs. Zebraer
Hvem skal være Dyrenes Konge i denne 14. spillerunde? Skal det være De Røde Bavianer eller Changs Zebraer? Nøjagtigt som tilfældet var i sidste uge, må vi nok indrømme at Aalborg Chang reelt set har mere på spil end F.f.I.´erne. Allan Christensens tropper kan dog ikke nå i JS1-sikkerhed, men holdet kan sikre sig en den nuværende femteplads på bekostning af lokalrivalerne Aalborg Freja, hvor sidstnævnte i øvrigt er bedst indbyrdes. Netop denne placering giver overlevelse i første omgang, inden det går løs med 14 overlevelseskampe i JS2 i foråret.

Troels Gaardbos tropper har også sit at spille for - der er ganske enkelt revanche til gode fra den bovlamme indsats i Aabybro, hvor værterne bare ville det mest. Det burde dog også være muligt i egen hule, og så må også indrømme, at vi trods alt har et bedre tag på Aalborg Chang end Aabybro, selvom Chang-mandskabet har tilføjet F.f.I. nogle af de mest alvorlige hak i tuden resultatmæssigt - endda med få års mellemrum. De dage er forduftet for længst, og i de seneste par sæsoner har F.f.I.-mandskabet rent faktisk spillet nogle af sæsonens bedste kampe mod netop de sååårt- og hvidstribede, som man nu engang udtaler det syd for Limfjorden.

Tre point vil være kærkomne, og så er det altså også bare federe at gå til årets afslutningsfest med en succesoplevelse i bagagen!


Jyllandsserien - 14. spillerunde

F.f.I. - Aalborg Chang 
Lørdag den 2. november klokken 15:30
Empire Stadium 

Dommertrio: 
Kasper Søndergaard Sørensen - Torben Clausen og Jan Falberg Jensen 

I skrivende stund ser det ud til, at efterårets sidste hjemmekamp afvikles på opvisningsbanen på Empire Stadium, idet stadioninspektør Ronni K. Jensen - som det ser ud nu - har givet grønt lys til at banen er spilleklar. I tilfældet af ændringer, følg da med på klubbens officielle Facebook-side. 

<> Back to Nyheder

Børneklub 2024

FFI Fodbold er også godkendt i 2024

Læs mere her


FFI Fodbold

Frederikshavn f.I - byens klub

F.f.I Fodbold er i daglig tale vores navn. Klubben har ca. 700 medlemmer hvoraf de 560 er aktive. Vi har hold i alle aldre fra U-4 til senior, både piger og drenge, Special Olympics, Veteraner, Grand Old Boys, 60+ herrer.


Kontakt

F.f.I Fodbold
Fodboldvej 7 - DK-9900 Frederikshavn
CVR: 2543 8930

Telefon: +45 98 42 91 27
E-mail: kontor(at)ffifodbold.dk
Bank: 9006-1300055237
Mobilepay: 26930

 

Cookie deklaration


Her finder du os

×Close