• Dagens kampe
  • Dagens resultater
  • Stillinger / Resultater

Ring til os: 98 42 91 27 eller - Skriv til os: ffi@ffifodbold.dk

FfI Fodbold FfI Fodbold
  • Forsiden
  • Senior
    • Herrer
    • Kvinder
    • Parasport
    • Målmandstrænere
    • Seniorudvalg
  • Ungdom
    • Drenge
    • Piger
    • Parasport
    • Børneudviklingstræner
    • Målmandstrænere
    • Ungdomsudvalg
  • Klubben
    • Arrangementer
    • Bankoklubben
    • Bestyrelsen
    • Børneklub
    • DRINX Arena
    • F.f.I´s Venner
    • Forsikringer
    • Frivillige
    • Hjælper bank
    • Ind- & udmeldelse
      • Indmeldelse
      • Udmeldelse
    • Klub 60+
    • Målaktie
    • M.A.R.S. Arena
    • Persondatapolitik
    • Retningslinier
    • Ungdomsudvalg
    • Vedtægter
    • Værdigrundlag
    • Nyheder
  • FfI - MUSIK
    • Mads Toghøj
    • KåålFolk
    • JazzPiloterne
    • Max Lagers New Orleans Stompers
    • Boys of Bluehill
    • Second Line Jazz Band
  • Sponsorer
  • Historie
  • Cup No.1
  • Kontakt
  • Forsiden
  • Senior
    • Herrer
    • Kvinder
    • Parasport
    • Målmandstrænere
    • Seniorudvalg
  • Ungdom
    • Drenge
    • Piger
    • Parasport
    • Børneudviklingstræner
    • Målmandstrænere
    • Ungdomsudvalg
  • Klubben
    • Arrangementer
    • Bankoklubben
    • Bestyrelsen
    • Børneklub
    • DRINX Arena
    • F.f.I´s Venner
    • Forsikringer
    • Frivillige
    • Hjælper bank
    • Ind- & udmeldelse
      • Indmeldelse
      • Udmeldelse
    • Klub 60+
    • Målaktie
    • M.A.R.S. Arena
    • Persondatapolitik
    • Retningslinier
    • Ungdomsudvalg
    • Vedtægter
    • Værdigrundlag
    • Nyheder
  • FfI - MUSIK
    • Mads Toghøj
    • KåålFolk
    • JazzPiloterne
    • Max Lagers New Orleans Stompers
    • Boys of Bluehill
    • Second Line Jazz Band
  • Sponsorer
  • Historie
  • Cup No.1
  • Kontakt

Stærk indsats og sen gevinst - F.f.I. slutter som 1’er

  • okt 25,2020
F.f.I.-mandskabet leverede både en god arbejdsindsats, og formåede tilmed at spille pæn fodbold i perioder, da AaB bød op til dans søndag eftermiddag. Takket være en overtidsscoring af Kasper Sørensen blev det til en 1-0-sejr. Dermed er førstepladsen definitivt sikret.

Af: Martin "Olic" Pedersen // Foto: Anette Gasberg

Det var intenst og jævnbyrdigt på kunstgræsbanen på Hornevej. Det var helt tydeligt, at det var to af de bedste mandskaber i Jyllandsserien, som stod overfor hinanden, og det var givetvis en god kamp for selv de neutrale tilskuere.

Generelt var det en afvekslende affære, hvilket understreges af, at F.f.I. kom til et stolpeskud ved Michael Fjordbak allerede efter tre minutters spil, og i angrebet herefter satte AaB tempo i deres venstre side. Nicolas Strauss kunne ikke følge med AaB’s venstrekant, som blev nedlagt af førnævnte F.f.I.’er. Helt korrekt blev der peget på pletten, men værternes Nicklas Sørensen sparkede det ellers store tilbud et godt stykke forbi Troels Aaens mål.

AaB-mandskabet var muligvis marginalt mere på bolden, men det var frederikshavnerne, som skabte de største muligheder - hvis vi ser bort fra det brændte straffespark. Midtvejs i halvlegen røg Frederik Guldager igennem efter en god frispilning af Kasper Sørensen, men AaB-keeperen diskede op med en god parade.

Ligeledes havde Kasper ”Kalle” Sørensen et forsøg på den ene opstander, mens også hjemmeholdet havde et par kvalificerede muligheder, som en velspillende Troels Aaen tog sig sikkert af. En velspillet første halvleg endte 0-0.

Dramatik i slutfasen og sent sejrsmål
Peter Enevoldsens tropper indledte de sidste 45 minutter med en mand i undertal, da Tobias Overlade sidst i første halvleg fik en advarsel for at gå hårdt til keeperen. I den første del af anden omgang var AaB indledningsvis så meget på bolden, at det mindede om et powerplay, sådan som de kørte rundt med kuglen, men effektivitet kan vi ingenlunde rose Casper Fallingborgs tropper for i denne situation. Der blev ganske enkelt ikke afsluttet.

Frederikshavner-mandskabet kom dog mærkbart mere på bolden, som anden halvleg skred frem. Der blev skabt pænt med muligheder, hvor både Kasper Sørensen, Frederik Guldager og Daniel Overlade alle havde fornuftige optræk til chancer, mens Aaen i den anden ende leverede en sublim refleksredning.

F.f.I.-mandskabet lagde fortsat en stor arbejdsindsats for dagen, såvel offensivt som defensivt. Det skulle minsandten vise sig at give pote tre minutter inde i overtiden, da Tobias Overlades ’halvtilfældige’ clearing med skallen spillede Kasper Sørensen alene med keeperen. I disse situationer svigter topscoreren yderst sjældent. Det var heller ikke tilfældet i denne situation, og så stod det 1-0 - naturligvis til stor jubel i den gæstende lejr!

Endnu dybere inde i overtiden fik AaB et frispark på kanten af feltet, hvor Frederik Guldager fik en advarsel for forseelsen, mens venstrekanten hos hjemmeholdet ikke forstod, hvorfor der ikke var straffespark. Ligeledes advarsel til ham, og sidste chance for AaB. Det blev aldrig farligt, hvorfor der kort efter blev fløjtet af. Stor glæde over sejren, som sikrer os førstepladsen i puljen, uagtet hvad DBU Jylland finder ud af i forhold til corona-suspendingen af sidste spillerunde. Vi følger situationen tæt.

Efter kampen fangede F.f.I. Fodbold TV, Peter Enevoldsen, som var godt tilfreds med indsatsen i det store hele, ligesom ”Ålen” udtrykte stor glæde over holdets stærke defensive udtryk. Hele indslaget kan man se HER.

Kampinfo:
 AaB - F.f.I. 0-1 (0-0)

Mål: 0-1 Kasper Sørensen (90.+3)

10 minutters udvisninger: AaB: Michael Byskov (77.), Mathias Dyg Jensen (90.+4) // F.f.I.: Tobias Overlade (45.), Frederik Guldager (90.+4)

Udvisninger: Ingen

Holdopstilling - F.f.I. (4-4-1-1): Troels Aaen - Nicolas Strauss (85: Mathias Bowman), Michael Fjordbak, Tobias Overlade, Jeppe Birklykke - Mads Møller (46: Mikkel Tolstrup), Frederik Guldager, Claus Christiansen (88: Nicolas Strauss genindskiftet), Tobias Wiis - Daniel Overlade (83: Frederik Torp) - Kasper Sørensen (c)

Tilskuere: 150

Dommertrio: Bent Fredholm - Søren Blok Silberbauer og Christoffer K. Oredsen

Kampens Spiller: Claus Christiansen med 9 stemmer

<> Back to Nyheder

Børneklub 2024

FFI Fodbold er også godkendt i 2024

Læs mere her


FFI Fodbold

Frederikshavn f.I - byens klub

F.f.I Fodbold er i daglig tale vores navn. Klubben har ca. 700 medlemmer hvoraf de 560 er aktive. Vi har hold i alle aldre fra U-4 til senior, både piger og drenge, Special Olympics, Veteraner, Grand Old Boys, 60+ herrer.


Kontakt

F.f.I Fodbold
Fodboldvej 7 - DK-9900 Frederikshavn
CVR: 2543 8930

Telefon: +45 98 42 91 27
E-mail: kontor(at)ffifodbold.dk
Bank: 9006-1300055237
Mobilepay: 26930

 

Cookie deklaration


Her finder du os

×Close